Event Portal Inne Muzyka

Wrzesień w BECEKu

Wrzesień w Bytomskim Centrum Kultury

02.09 (sobota), godz. 18.00

Spektakl baletowy „Młody Duch Tańca”

Taneczny projekt produkcji polsko-japońskiej. Pomysłodawcą oraz reżyserem  widowiska jest polski tancerz – Wiesław Dudek – Ambasador Polskiej Kultury. Wykonawcami są młodzi artyści –Szkół Baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz ich rówieśnicy ze szkół baletowych w Japonii. Tematem tegorocznej edycji będzie interdyscyplinarny spektakl „COPERNIC 550”, stworzony z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Różnorodne techniki tańca współczesnego oraz muzyka znanych kompozytorów złożą się na to niecodzienne widowisko. Bilety: 40 zł.

______________________________________________________________________

DOBRZE MI TU. DNI KULTURY WRAŻLIWEJ 07.09-09.09.2023

Cykl wydarzeń tematycznie związanych z poszerzaniem dostępności w instytucji kultury. Dzięki temu projektowi chcemy zaprezentować BECEK  jako miejsce, w którym ludzie z różnymi dysfunkcjami mogą miło, komfortowo i ciekawie spędzić czas.

07.09 (czwartek)

godz. 16.30

Seans filmu dokumentalnego „Świat po pracy” – Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023; reż.: Erik Gandini;81 min. Możliwość oglądania filmu z systemem Audiomovie umożliwiającym audiodeskrypcję. Bilety: 15 zł.

godz. 17.00

Warsztaty Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia

Marzenie jest naszym pragnieniem, wyobrażeniem czegoś, co chcemy osiągnąć, zrobić, zrealizować, dostać, przeżyć czy mieć. Jednak marzenia wydają się czasem zbyt ulotne, nieco nierealne. Na warsztacie popracujemy nad tym, aby nasze marzenia stały się naszym celem. Prowadząca: Hanna Czempiel. Bilety: 20 zł (przedsprzedaż do 01.09), od 02.09 – 25 zł.

godz. 17.30

Spotkanie autorskie: Anna Goc

Spotkanie wokół książki reporterskiej „Głusza” (wydawnictwo Dowody), za którą autorka otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Książka była nominowana także do „Odkryć Empiku 2022”, w kategorii Literatura. „Głusza” znalazła się również w finale konkursu „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, w kategorii „Najlepsza książka wydana w 2022 roku”. Anna Goc – reporterka, współpracowała z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”, obecnie redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. W 2022 roku wyróżniona przez Amnesty International Polska za reportaże o prawach osób g/Głuchych. Spotkanie tłumaczone na PJM. Prowadzący: Adrian Chorębała. Bilety: 5 zł.

08.09 (piątek)

godz. 09.00 i 13.00

Mama w BCKinie – „Moja zbrodnia” – film dla mam z małymi dziećmi (dźwięk będzie przyciszony, światła  przyciemnione, posiadamy przewijak i windę, do której zmieści się wózek). Bilety: 15 zł (płaci tylko mama)

godz. 17.00

Warsztaty Roller coaster i do przodu!

Zajęcia o wydobywaniu nadprzeciętnej siły z samego siebie. Mowa tu o budowaniu świadomości tego, jak dużą sprawczość posiadamy, choć bardzo często nie mamy o tym pojęcia. Trudno nam zaakceptować fakt, że każdy z nas jest niepowtarzalny.

prowadząca: Natalia Staniak – trenerka. Bilety: 10 zł

godz. 17.00

seans filmu dokumentalnego „Świat po pracy”. Możliwość oglądania filmu z systemem Audiomovie umożliwiającym audiodeskrypcję. Bilety: 15 zł.

godz. 19.00

spektakl sensoryczny Teatru Damier „Cafe en Damier”

To pełna zwrotów akcji rozgrywka, która przenosi nas do francuskiej kawiarni wypełnionej żywą muzyką, z ciepłą kawą, herbatą, orzeźwiającą lemoniadą i unoszącym się w powietrzu zapachem kadzideł. Czy jesteś gotowy na spotkanie z własnymi uczuciami i emocjami? Każdy dźwięk, zapach, spojrzenie i gest stają się częścią opowieści, a granice pomiędzy aktorem, a widzem ulatniają się, niczym papierosowy dym. Spektakl tłumaczony na PJM. Bilety: 30, 35 zł.

09.09 (sobota)

godz. 11.00

Seans Przyjazny Sensorycznie „BASIA”

animowany, Polska, 2017; reż.: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz; 50 min.; wiek 4+

Dedykowany widzom z nadwrażliwością sensoryczną, w tym osobom z spektrum autyzmu. Warunki w sali kinowej zostaną dostosowane  do potrzeb i wymagań osób wrażliwych na bodźce. Bilety: 10 zł.

godz. 12.30

warsztaty Dzieciaki Sensoraki

Proponujemy małym odkrywcom warsztaty, dzięki którym będą mogli lepiej poznać otaczający ich świat. Podczas tej zabawy uwolnią wyobraźnię, kreatywność i odwagę tworzenia. Dzieci będą doświadczać „na własnej skórze” różnych struktur pozwalających odczuwać moc zmysłów w swobodnej, radosnej atmosferze. Wiek: 0-4 lata. Bilet: 25 zł.

godz. 12.30

warsztaty Gliniaki Potworaki – tworzenie potworków z gliny

Praca z gliną to idealny sposób na rozbudowanie zdolności manualnych i sensorycznych. Na warsztatach wykorzystamy glinę samoutwardzalną, nie wymagającą wypalania. Efektem pracy będą stworki-potworki, którym dzieci samodzielnie nadadzą kształt i wygląd. Stworki po zakończonych warsztatach zawędrują z dziećmi do domu. Wiek: 5-10 lat. Bilety: 25 zł.

godz. 14.00

warsztaty Seniorzy Gladiatorzy – spotkanie z fizjoterapeutą

Uczestnicy zajęć poznają teoretyczne i praktyczne techniki autoterapii, w celu poprawy samopoczucia, kondycji i ochrony zdrowia. Prowadzący: Kamil Zalewski. Bilety: 25 zł.

godz. 15.30

seans filmu dokumentalnego „Świat po pracy”

Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023; reż.: Erik Gandini;81 min. Możliwość oglądania filmu z systemem Audiomovie umożliwiającym audiodeskrypcję. Bilety: 15 zł

godz. 17.00

Seans Przyjazny Sensorycznie – Pokaz przedpremierowy: „Georgie ma się dobrze”

 Wielka Brytania, 2023, reż. Charlotte Regan; 84 min. Film dedykowany widzom z nadwrażliwością sensoryczną, w tym osobom z spektrum autyzmu. Bilety: 15 zł.

godz. 18.30

koncert: SVAT

Svat, czyli Włodzimierz Svat to pochodzący z Ukrainy multiinstrumentalista i kompozytor. Sam pisze swoje teksty i tworzy do nich muzykę. Laureat wielu konkursów międzynarodowych – kompozytorskich i wokalnych. Zaangażowany w projekty solowe, ale koncertujący także z orkiestrą symfoniczną. Podczas występów można go zobaczyć z gitarą, ale także z bałałajką (ukraiński instrument muzyczny). Jego muzyka jest różnorodna tak jak jego muzyczne inspiracje. Jak sam podkreśla, słucha różnorodnej gatunkowo muzyki, a duży wpływ na jego muzyczne wybory miał zespół Metallica. Śpiewa w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

13.09 (środa), godz. 17.30

BAŚKA: Ze śpiewem po radość życia

Kontynuacja warsztatów ze swobodnego śpiewania. Pod okiem doświadczonej śpiewaczki operowej, uczestniczki poczują moc swojej energii. Prowadząca: Aleksandra Stokłosa. Bilet: 15 zł

14.09 (czwartek), godz. 19.00

Jazz w Beceku: Koncert SPECIAL TRIO: Lattore/Krzemiński/Skolik

Porywające trio: hammondzista Daniel Latorre, trębacz Piotr Krzemiński

i perkusista Arek Skolik. Muzycy często spotykają się podczas występów, w różnych konfiguracjach, ale pełny skład to prawdziwa gratka. Ich muzyka to standardy jazzowe oraz autorskie kompozycje zagrane przez wielobarwne temperamenty członków zespołu – pełnych jazzowego ducha. Daniel Latorre z pasją prezentuje możliwości swojego pięknego instrumentu: zabytkowych Organów Hammonda z 1963 roku, których rzadko już można posłuchać w tej oryginalnej postaci. Bilet: 30 zł (przedsprzedaż do 31.08), 35 zł (od 01.09).

16.09 (sobota), godz. 12.00

Drewniaki EKO-Cudaki – wszystko po 5 zł FEST

Specjalna edycja Waszych ulubionych warsztatów. Kup bilet za 5 zł od osoby i przyjdź na warsztaty. O której godzinie? Jak Ci pasuje, ale nie później niż o 15.00. A co stworzysz? To zależy co wybierzesz. Do wyboru między innymi: zegary ścienne i skrzynki na skarby. Prowadzący: Michał Kaczmarek; Bilet: 5 zł.

16.09 (sobota), godz. 15.00

BAŚKA: Ekspresja ciała

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z technikami pracy z ciałem,  pracy nad rozwojem własnej wyobraźni ruchowej, stworzenie możliwości poznania własnej ekspresji i jej siły w wyrażaniu emocji. Na warsztacie poruszone zostaną również zagadnienia związane z umiejętnością prowadzenia dialogu niewerbalnego z własnym ciałem. Prowadząca: Janina Gładysz. Bilet: 10 zł.

16.09 (sobota), godz. 17.00

Gabriela Silva i Przyjaciele – Koncert Jubileuszowy

Koncert podsumowujący 35 lat pracy artystycznej sopranistki prof. dr hab. Gabrieli Silvy. Będzie to podróż do świata muzyki operowej i operetkowej – od klasycyzmu do romantyzmu. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane najpiękniejsze arie i duety operowe przy akompaniamencie fortepianu. Podczas tej muzycznej wyprawy zaprezentują się utalentowani adepci sztuki wokalnej, studenci Jubilatki. Wystąpią zaproszeni goście: Maciej Komandera – tenor z Opery Śląskiej; Oskar Silva – baryton; Weronika Kowolik – sopran; Marta Jakubowska – sopran; Mengting Yang – sopran; Bingxuan Li – bas; Xiaoxuan Zhao – fortepian. Prowadzące: Gabriela Silva oraz Marta Jakubowska. Bilety: 35 zł

17.09 (niedziela), godz. 15.30, 18.00

Spektakl komediowy „Porwanie”

Doceniana przez publiczność komedia kryminalna o bohaterze, który w obliczu widma bankructwa decyduje się na szalone rozwiązanie swoich kłopotów. Gwiazdorska obsada, intryga i zaskakujące zwroty akcji to tylko część z tego, co czeka na publiczność podczas tego spektaklu. Bilety: 110-140 zł.

18.09 (poniedziałek), godz. 18.00

Spotkanie autorskie. Tomasz Przemysław Sanecki: „Bytom Warto Zwiedzić. Historia – Zabytki – Przyroda”

Tomasz Sanecki – historyk, miłośnik Bytomia, pracownik Urzędu Miejskiego w Bytomiu, który wydał już trzecią książkę o tym mieście. „Bytom warto zwiedzić. Historia – Zabytki – Przyroda” to przewodnik turystyczny, który ukazuje różnorodność Bytomia. To książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko turystów chcących odwiedzić to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku, ale również jego mieszkańców. Bilety: 2 zł.

19 i 26.09,  3.10 (wtorki), godz. 17.30

Baśka: „Petrykiwskie malowidła”

Malowanie  dekoracyjnych wzorów z  kwiatów, owoców i ptaków, w technice ludowej. „Petrykiwskie malowidła” pochodzą ze wsi „Petrykiwka” na Ukrainie. Celem tych zajęć jest poznanie ornamentalnej techniki ludowej, rozwój motoryki ręki dla wolnego operowania pędzlem i kolorem, zdobycie podstawowej wiedzy o kontrastach, kompozycji i kolorystyce ornamentu. Ze względu na złożoną technikę, warsztat zostanie podzielony na trzy części.

Prowadząca: Wiera Kalinowska Bilet: 50 zł (karnet na 3 zajęcia do 01.09), 60 zł (karnet na 3 zajęcia od 02.09).

20.09 (środa), godz. 18.00

Spektakl taneczno-kryminalny „Czy już wiesz kto zabił??”

Spektakl taneczny o tematyce kryminalnej, z morderstwem w tle. Różnorodność technik tanecznych, fabularyzowana historia, intrygująca muzyka, tajemnicze śledztwo. Historia opowiada o majętnej rodzinie, w której zostaje otruty nestor rodu. Czas trwania: 120 min, z 15 min. przerwą. Przeznaczone dla osób 12+. Bilet: 70 zł.

22.09 (piątek), godz. 18.00

KOBIECY BYTOM na Różowo

Z okazji różowej XIV edycji Kobiecego Bytomia zachęcamy Panie do założenia kreacji w różowej tonacji oraz zrobienia sobie zdjęć w naszym różowym pudełku. W programie występ wokalny uczestnika projektów: The Voice of Poland ,Szansa na Sukces oraz Festiwal Opole; wytęp bytomskich mażoretek z zespołu tanecznego CHARMS;

zmysłowy pokaz bielizny; degustacja wina; poczęstunek; atrakcyjne upominki do wygrania w konkursie; seans filmowy: Barbie – dramat, fantasy, komedia; USA, Kanada 2023; reż.: Greta Gerwig; Obsada: Margot Robie, Ryan Gosling,. Czas trwania: 100 min. Bilet: 30zł – przedsprzedaż do 15.09; 40 zł – od 16.09.

23.09 (sobota), godz. 15.00

Becekowy Pokój Gier

Gry planszowe pobudzają  komórki do działania,  rozwijają logiczne myślenie i wspierają analizę i syntezę.  Uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Wszystkich miłośników gier planszowych zapraszamy do Becekowego Pokoju Gier. Bilet: 5 zł.

BYTOMIR – Bytomski Festiwal Folkowy 28.09-01.10.2023

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28 września (czwartek)

godz. 16.00

Warsztaty „Antropologia stroju”

Stroje z dumną noszone przez nasze prababcie możemy głównie podziwiać w muzeach. Uczestnicy nauczą się „odczytywać kod” bytomskiego stroju ludowego oraz dowiedzą się, w jaki sposób tworzyć modę.  Będzie też czas przymiarkę strojów: „zopaski”, „kabotki”, „kiecki”, „brucliki” czy „bizoki”, by następnie w wybranej przestrzeni na wystawie etnograficznej lub w muzealnym ogrodzie przeprowadzić niecodzienną sesję zdjęciową. Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Wiek: +8. Bilet: 5 zł

godz. 17.30

Warsztaty „Tworzenie wyrobów z wiórów drewna”

Uczestnicy zapoznają się z  kulturą i tradycją tworzenia w drewnie. Będzie to forma zabawy przy użyciu oryginalnej techniki plastycznej, jaką jest tworzenie ozdób z wiórów drewna.

Prowadząca: Anna Grzywna. Wiek: +8, dorośli. Bilet: 5 zł.

29 września (piątek)

godz. 17.00

Wykład na temat strojów ludowych rodzin rozbarskich wraz z ich prezentacją

Uczestnicy spotkania nie tylko będą mogli zobaczyć wyjątkowe stroje ludowe, ale również posłuchać jak społeczność rozbarska dba o podtrzymanie tradycji. Prowadzenie: Fundacja Rozbark. Bilet: 5 zł (bilet upoważnia do wejścia na koncert Chóru „Halka”)

godz. 18.15

Koncert Chóru „Halka” z Piekar Śląskich

Występ Chóru Mieszanego „Halka” Kozłowa Góra z Piekar Śląskich, który założony został w roku 1911. W latach powojennych był Zespołem Pieśni i Tańca występującym na niezliczonych koncertach w całym kraju. Od roku 2013 chórem dyryguje Nina Guzy – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Na repertuar chóru składa się bogaty wybór utworów świeckich, sakralnych i ludowych, a także opracowań muzyki rozrywkowej. Chór występuje w tradycyjnych strojach śląskich i dużą wagę przywiązuje do współpracy z innymi chórami. Bilet: 5 zł (Bilet na wykład nt. Strojów Ludowych Rodzin Rozbarskich upoważnia do wejścia na koncert Chóru „Halka” z Piekar Śląskich).

30 września (sobota)

godz. 11.00 – 12.30 (dzieci 8+) i 13.00 -14.30 (dorośli)

Warsztaty Etnopodkładki

Projektowanie na motywach ludowych. Zajęcia prowadzone są w formie wykładowo-warsztatowej. Pierwsza część ma na celu wyjaśnienie terminu projektowania ludowego. W drugiej części zajęć prowadząca pokaże w jaki sposób można łączyć współczesne trendy z ludową kulturą i rękodziełem. Prowadząca: Magdalena Pospieszałowska. Bilet: 5 zł (Bilet upoważnia do udział w  Koncercie Kapeli Niwińskich).

godz. 17.00

Koncert Kapeli Niwińskich  „Korzenie muzyki Chopina”

Koncert przybliży wokalne, instrumentalne i taneczne tradycje Polski Centralnej, głównie Mazowsza i Kujaw. Inspiracją dla wykonawców są zapomniane repertuary wybitnych wiejskich śpiewaczek i muzykantów starego pokolenia. Koncert połączony z warsztatami tanecznymi i potańcówką. Bilet: 10 zł.

01.10 (niedziela)

godz. 13.00

Warsztaty „Haftowane zakładki”

Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie stworzą wyjątkowe zakładki do książek, wykorzystując wzory pojawiające się w śląskiej kulturze ludowej, a dokładniej w Beskidzie Śląskim. Wiek: dorośli. Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Bilety: 5 zł.

godz. 17.00-18.15

Koncert zespołu LOR

LOR to młoda żeńska grupa z Krakowa prezentująca muzykę folkową, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z wokalem. Projekt tworzą cztery artystki: Julia Skiba, Paulina Sumera, Jagoda Kudlińska i Julia Błachuta. Każda z nich kształci się w Londynie na prestiżowych kierunkach akademii muzycznej. Teksty piosenek zarówno polskich, jak i angielskich są  pełne poetyckich metafor. Ich brzmienie, jak piszą znawcy muzyki, wprawia odbiorców w stan spokoju, relaksu i z uwagą wsłuchują się w przekaz. Formacja miała już okazję zagrać na takich wydarzeniach jak: Open’er, Spring Break, Slot Art, Soundrive, Orange Warsaw Festival czy OFF Festival.

godz. 18.30-19.45

Koncert Ifi Ude

Polsko-nigeryjska artystka w swojej twórczości swobodnie łączy elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną. Podczas występu zaprezentuje album „Ludevo”, który został uznany za jedną z najciekawszych płyt 2021 roku. Płyta została nominowana do prestiżowych „Paszportów Polityki” oraz nagrody „Olśnienia”. Ifi Ude jest laureatką Grand Prix „Music Video Awards 2020” za teledysk do utworu „Tato, tato”.  Jej muzyka jest inspirowana ludowymi wierzeniami oraz etnicznym brzmieniem miejsc, w których się wychowała. Sama mówi, że przemieszczanie się między dwoma płaszczyznami kulturowymi jest dla niej naturalne jak oddychanie. Mocno wchodzi w polską muzykę ludową, wykorzystując przy tym swój afrykański wokal, co daje  mieszankę wybuchową. Wokalistka tworzy oryginalne kompozycje i pisze teksty. Zawiera w nich swoje osobiste historie, doświadczenia i przeżycia.

Bilet: 35 zł (Jeden bilet upoważnia do wstępu na koncert zespołu L0R oraz Ifi Ude)

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń w Bytomskim Centrum Kultury można znaleźć na stronie internetowej: becek.pl/program. Bilety wstępu dostępne bezpośrednio w kasie biletowej oraz w zakładce KUP BILET na stronie: bilety.becek.pl/.