Muzyka Polecane

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe – kto wystąpi?

W ramach XVII Tarnogórskich Spotkań Jazzowych wystąpią niecodzienni artyści. Pierwszy koncert z tego cyklu odbędzie się 3 października. Ostatni 22 listopada. Kto wystąpi? Przedstawiamy program.

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe to cykl koncertów, który od wielu lat zagościł na muzycznej mapie Tarnowskich Gór i okolic. Koncerty, czy raczej spotkania z muzyką, odbywają się w różnych miejscach. Także w tym roku nie będzie inaczej. Tegoroczne Spotkania odbędą się w terminie od 3.10-22.11. Kolejny raz na liście zaproszonych wykonawców nie zabraknie interesujących pozycji. Poniżej prezentujemy program i przedstawiamy artystów.

  • Kwiat Jabłoni – 3.10/MOK Miasteczko Śląskie

Kwiat Jabłoni to stosunkowo nowy zespół na polskiej scenie muzycznej. Wkroczył jednak na nią z niesamowitym impetem, pokazując że „niemożliwe” nie istnieje. „Niemożliwe” to także nazwa ich debiutanckiego albumu, z którym ruszyli w trasę koncertową. Na płytę składają się polskie piosenki własnego autorstwa, w których nie brakuje głębokich tekstów pełnych refleksji, ale też momentami ironii i przymrużenia oka. Dotyczą one między innymi problemów współczesnego świata, konsumpcjonizmu, doceniania tego co się ma i cieszenia się chwilą bez zbędnego pędu za sukcesem i posiadaniem. Okraszone są nietuzinkową i porywającą muzyką, która wchodzi w głowę. W takim stopniu, że ciężko o nich zapomnieć. Nie bez powodu ich singiel „Dziś późno pójdę spać” na Youtube obejrzało ponad 9 milionów osób.

  • Grzegorz Kapołka Trio – 6.10/TCK Tarnowskie Góry

Należy do grona najlepszych gitarzystów w Polsce. Złożyło się na to prestiżowe miejsce wiele elementów, wieloletnia aktywność na scenie muzycznej, twórczość kompozytorska nacechowana dużą rozpiętością zainteresowań stylistycznych – od bluesa i rocka po jazz, a przede wszystkim nieprzeciętne walory Kapołki jako instrumentalisty.
Pochodzi z Imielina na Górnym Śląsku, jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od blisko 30 lat współpracuje z Irkiem Dudkiem, grał w formacji Young Power, wchodzi w skład Golec Orkiestra. Jako muzyk sesyjny udzielał się na ponad 50 płytach. Współpracował m.in. z Grażyną Łobaszewską, Krystyną Prońko, Jorgosem Skoliasem, Krzysztofem Ścierańskim. Nagrał krążek Mr DJ z Frankiem Gambale i Robertem Eubanksem. Solowa dyskografia gitarzysty obejmuje pięć autorskich płyt: I’m Believing (1996), Blue Blues (1999), Blue Blues 2 (2001), Blue Blues 3 (2008), Blues4You (2013). Płyta Blue Blues została uznana przez czasopismo Muzyk za najlepszą płytę bluesową. Z kolei album Blue Blues 3 był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Najlepszy album roku – Blues”.

  • Osiecka kontra Młynarski na jazzowo – 3.11/CKŚ Nakło Śląskie

Artyści, którzy wystąpią w tym koncercie to Beata Marczewska, Tomasz Muszyński i Adam Snopek.

Beata Marczewska – wokalistka i aktorka o nieprzeciętnym głosie, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i Szkołę Aktorką Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Występowała w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC i różnych teatrach w Polsce, m. in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Apriori i Teatrze Kotłownia. Wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, nagrała piosenkę na płycie Marka Grechuty „10 ważnych słów”. Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie.
Tomasz Muszyński – absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez wiele lat związany był ze scenami w Trójmieście i Elblągu. Od 2011 r.  pracuje w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ma na swoim koncie wiele znaczących ról, m. in. Toma w „Szklanej menażerii” Tennessee Williamsa, Adolfa w „Mein Kampfie”, Spiryda w „Wiju” Nikołaja Gogola, Samotnego Wilka w „Między ustami a brzegiem pucharu” Marii Rodziewiczówny. Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej oraz musicalu.
 Adam Snopek – ukończył klasę fortepianu na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z Teatrem Śląskim, Teatrem Korez w Katowicach, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Jest laureatem międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

  • Pysz/Sur/Amar – 8.11/Pałac w Rybnej

Davy Sur, David Amar & Maciek Pysz w Pałacu w Rybnej
Pierwszy muzyczny kontakt tych trzech artystów został zawiązany na koncercie w Maroku, w 2014 roku. Rok później spotykali się ponownie, tym razem na południu Francji. Spędzili kilka miesięcy w izolacji, w poszukiwaniu nowych form interakcji. Rezultatem ich spotkania jest swobodny, płynny dźwięk, cisza przeszywana subtelnymi szumami i szeptem. W Inwardness Maciek Pysz łączy siły z dwoma francuskimi artystami: Davy Surem i Davidem Amarem, tworząc ekspansywną, otwartą i poetycką muzykę rozwiniętą w południowej Francji i przywołującą otwarte przestrzenie Maroka: organiczne i surowe, a jednocześnie poszukujące introspekcji i przestrzeni.

  • Rybna Dzieciom – 10.11/Pałac w Rybnej

„Rybna Dzieciom” to cykl spotkań na rzecz edukacji kulturalnej, odległej od oferty komercyjnej, rozwijającej duchowość i osobowość dzieci, a także zapewniającej ciekawą ofertę spędzenia jednego niedzielnego przedpołudnia w miesiącu dla całych rodzin, w twórczy sposób. Najmłodszym mieszkańcom Tarnowskich Gór i regionu oraz ich Rodzinom chcemy organizatorzy proponują 10 spotkań z muzyką artystyczną, wprowadzających w świat piękna, pasji i wielorakich korzyści związanych ze słuchaniem i wykonywaniem muzyki, grą na instrumentach, śpiewem, tańcem – sztuką.

  • Warsztaty Improwizacji Jazzowych, prowadzenie Adam Bałdych – 13.11/Pałac w Rybnej

Adam Baldych jest dziś jednym z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie. Zdobywca prestiżowej niemieckiej nagrody Echo Jazz – najważniejszą nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego. Od roku 2009 związany z prestiżowym wydawnictwem ACT. Koncertuje na całym świecie, współpracując m.in. z Iro Rantalą, Yarnem Hermanem, Larsem Danielssonem, Leszkiem Możdżerem czy NDR Big Band.

  • TG Big Band – 15.11/TCK

W 2008 roku tarnogórska scena muzyczna została wzbogacona o pierwszy w historii miasta big band. Pomysłodawcą, założycielem oraz dyrygentem działającego przy Tarnogórskim Centrum Kultury TG Big Bandu jest Grzegorz Waloszczyk. Skład zespołu to głównie absolwenci Szkoły Muzycznej w Tarnowskich Górach.

  • Ed Cherry/Arek Skolik PROJECT+ – 17.11/Pałac w Rybnej

Jeden z najlepszych nowojorskich gitarzystów jazzowych (znany między innymi z wieloletniej współpracy z trębaczem Dizzym Gilespie) wystąpi z towarzyszeniem wytrawnych polskich jazzmanów. Ed Cherry występował w kwartecie Gillespiego, w big bandzie oraz w The United Nation Orchestra, której płyta „Live at Royal Festival Hall” (Enja) zdobyła nagrodę Grammy. Współpracował również z wieloma innymi wybitnymi wykonawcami jazzowymi jak Paquito D`Rivera, Henry Threadgill, John Patton, Jon Faddis, Hamiet Bluiett i Paula West. W latach 1997–1998 Cherry współtworzył latynoski jazz band Crisol, którego liderem był Roy Hargrove, i z którym występował w Havanie na Kubie. Obecnie jest liderem kilku własnych formacji i występuje niemal pod każdą szerokością geograficzną, od Ameryki przez Europę, aż po Azję (w 2002 roku brał udział w Vodaphone Madarao Jazz Festival w Japonii).

Arek Skolik – zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych. Jesienią 2016 na Festiwalu „Rawa Blues” w Katowicach grał z Keb’Mo.

  • Krzyżanowski Quartet – 22.11/Pałac w Rybnej

Marcin Krzyżanowski jest polskim wiolonczelistą, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Krakowie. Kompozycję studiował natomiast prywatnie u Bogusława Schaeffera. Jest członkiem Stowarzyszenia Wykonawców Nowej Muzyki „Muzyka Centrum”. Jego twórczość to coś więcej aniżeli wyłącznie muzyka. Kenoza czyli tytuł jego płyty z 2016 roku, to także termin teologiczny – ogołocenie, odnosi się do ograniczeń, uniżenie samego siebie. Krzyżanowski korzysta z tego terminu jako kompozytor by wyjaśnić technikę współpracy z muzykami i wyimprowizowanym materiałem muzycznym jak również pracę nad nim w studio.Marcin Krzyżanowski Quartet to zespół ludzi, którzy oczekują w muzyce czegoś więcej. To ciągłe poszukiwanie, rozwój i poznawanie samego siebie.