Uncategorized

Dlaczego warto odwiedzić jeden z najpopularniejszych festiwali w Europie, czyli EXIT Festiwal w Serbii.

W tym roku festiwal odbędzie się w drugi weekend lipca, tzn. od 7 do 10 na terenach Twierdzy Petrovaradin. Położona nad brzegiem Dunaju, naprzeciwko Nowego Sadu, twierdza Petrovaradin, której początki sięgają czasów Imperium Rzymskiego, niesie w sobie energię rozwoju naszej cywilizacji, religii i mitów, a podczas Festiwalu EXIT staje się wszechświatem samym w sobie. Przez 20 lat, w ciągu czterech dni trwania festiwalu, twierdza zamienia Nowy Sad i Serbię w centrum muzyki, gdzie ludzie z całego świata spotykają się, by celebrować różnorodność, szerzyć pozytywną energię i miłość, cieszyć się wspaniałą muzyką i tworzyć wspomnienia na całe życie. W poprzednim roku festiwal jako jeden z niewielu ożywił przemysł festiwalowy i muzyczny. Pomimo sytuacji związanej z pandemia COVID-19 wydarzenie odbyło się w reżimie sanitarnym i przyciągnęło 180 tys. osób w przeciągu czterech dni. Impreza została doceniona przez międzynarodowe media, miedzy innymi przez Billboard, dlatego w tym roku organizatorzy mają postawioną poprzeczkę jeszcze wyżej.

Kolejna odsłona festiwalu powraca w tym roku z najsilniejszym jak dotąd line-upem, przynosząc nam najbardziej ekscytujące festiwalowe lato.

            Pierwszym headlinerem tego roku, jest gwiazda występująca pierwszy raz na scenie EXITu – Calvin Harris. Jeden z najbardziej utytułowanych producentów wszech czasów, przez ostatnie sześć lat znajdował się na szczycie listy Forbes najlepiej zarabiających DJ-ów na świecie, zarabiając ponad 300 milionów dolarów. Zdobył 32 prestiżowe nagrody muzyczne, w tym Grammy, Billboard, MTV i Brit.

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić twierdzę Nowego Sadu jest występ król alternatywnego rocka Nick Cave i jego zespół The Bad Seeds na głównej scenie festiwalu w piątek 8 lipca. Ich intensywne i głośne występy, niosące ze sobą wiele emocji i charyzmy, są zawsze czymś więcej niż tylko koncertami i często czymś więcej niż tylko muzyką. Nick Cave jest uważany za ucieleśnienie rock’n’rolla, osobę, która wywarła głęboki wpływ na historię popkultury i jej najważniejsze osiągnięcia. Jego kariera trwa już prawie 50 lat, z czego prawie 40 lat spędził z zespołem The Bad Seeds.

            Z racji tego, iż EXIT Festiwal łączy praktycznie wszystkie gatunki muzyczne nie może na nim zabraknąć światowej gwiazdy hip-hopu, jaką jest australijska diva, Iggy Azalea. Ta wszechstronnie utalentowana muzyk zdobyła wiele nagród muzycznych, w tym American, Billboard, MTV, People’s Choice i Teen Choice Award, a także cztery nominacje do Grammy.

Dzięki mega hitowi „Fancy”, stała się kobiecą artystką hip-hopową z najdłużej utrzymującym się singlem na liście Billboard Hot 100 w historii, przełamując wszelkie uprzedzenia i stając się wzorem do naśladowania oraz inspiracją dla wszystkich dziewczyn i kobiet, które chcą grać ten rodzaj muzyki, niezależnie od tego, skąd pochodzą.

            Jak co roku, największą publiczność na festiwalu przynosi mts Dance Arena, która jest ośrodkiem muzyki elektronicznej. Tego lata na tym ogromnym parkiecie wystąpi Honey Dijon, liderka światowej sceny elektronicznej i geniusz produkcji Maceo Plex, jeden z najbardziej rozchwytywanych producentów techno. pozazdroszczenia karierze, głęboką wiedzą muzyczną.  Na scienie, przy której festiwalowicze co roku witają wschód słońca pojawi się również wyjątkowy Satori oraz wszechstronny multiinstrumentalista i live performer Monolink dodadzą artystyczną nutę do tegorocznego programu Dance Areny, a także zobaczymy genialny set b2b techno w wykonaniu królowej palestyńskiej sceny, wyjątkowej Sama’ Abdulhadi oraz ANNA, która przybyła z Brazylii, aby podbić światową scenę.

Oczywiście nie może zabraknąć Borisa Brejchi – specjalisty od minimal techno, który już niejeden raz gościł na Dance Arenie.

            Pomijając gwiazdy muzyki popularnej oraz wirtuozów muzyki elektronicznej EXIT Festiwal może pochwalić się również mocnym gitarowym line-upem. W tym roku oprócz Nicka Cavea zobaczymy Sepulturę, legendarny kwartet Napalm Death z Birmingham, zespół Blind Channel, którego występ na zeszłorocznej Eurowizji oglądał cały świat, a także białoruski post-punkowy fenomen Molchat Doma.

            Oprócz fenomenalnej lokalizacji, dzięki której cztery lata temu festiwal otrzymał nagrodę Festileaks Best Location & Looks Award  oraz gwiazd światowego formatu EXIT Festiwal zachęca przyjezdnych polem namiotowym położonym na najpiękniejszej piaszczystej plaży nad Dunajem, słynnej plaży Strand w Nowym Sadzie, w połowie drogi między centrum miasta a festiwalem. Dzięki takiemu usytuowaniu miasteczko festiwalowe oferuje spanie pod gołym niebem, pływanie i słuchanie muzyki przez cały dzień, przez co impreza trwa nie tylko w godzinach festiwalowych.

            Podsumowując wszystkie aspekty EXITu można jednoznacznie stwierdzić, iż na tym wydarzeniu nie powinno zabraknąć żadnego fana letnich festiwali, gorących nocy oraz zabawy aż do wschodu słońca.