Muzyka

Exit Festival – praktyczny poradnik

Festiwal EXIT to jeden z największych i najlepszych festiwali muzycznych w Europie, o którym na łamach naszego portalu pisaliśmy wielokrotnie.  Tym razem w ręce czytelników przekazujemy zbiór praktycznych informacji potrzebnych do tego, żeby poznać strukturę festiwalu, zaplanować wyjazd i przede wszystkim – dobrze się bawić bez najmniejszych stresów. Wszystkich planujących wybrać się na tegoroczną edycję festiwalu EXIT, zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium. Natomiast, jeśli ktoś się waha – to być może ten tekst pomoże mu podjąć decyzję.

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal

Przypomnijmy najpierw, że tegoroczna edycja festiwali dobędzie się w dniach 10-17 lipca, ale po raz pierwszy program obejmuje oprócz Serbii, także Czarnogórę. Na oficjalnej stronie EXIT poinformowano, że w obrębie murów Twierdzy Petrowaradinskiej (Novi Sad) impreza będzie trwała od 10-13 lipca, po czym przeniesie się Czarnogóry (Budva), gdzie potrwa od 13-17 lipca.
Jeżeli w przypadku Czarnogóry jest to dla nas nowość, imprezę w Novim Sadzie znamy już jak własną kieszeń.

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal
  • DOJAZD:

SAMOCHÓD: Na festiwal najwygodniej wybrać się własnym środkiem transportu. Trzeba przyznać, że drogi u naszych południowych sąsiadów pod względem, jakości i komfortu jazdy są porównywalne z naszymi, a momentami nawet lepsze, dlatego pod tym względem nie powinno się odczuwać żadnego dyskomfortu. Musimy jednak pamiętać, że wiele dróg, przez które trzeba będzie przejechać, jest płatnych. Jednak trasę do Novego Sadu, da się zaplanować tak, żeby uniknąć np. wykupywania winiety na przejazd autostradą przez Słowację. W przypadku Węgier opłata za przejazd autostradą jest W przypadku Węgier opłata za przejazd autostradą jest zalecana – można nie korzystać z autostrady, ale jest to duża strata czasu. Droga od  granicy, do miejscowości, w której odbywa się festiwal nie jest żadnym problemem, ponieważ miasto ma bezpośrednie połączenie z międzynarodową autostradą.

POCIĄG: Dostanie się do Novego Sadu pociągiem jest możliwe, jednak trasę należy zaplanować odpowiednio wcześniej, ponieważ wiąże się to z przesiadkami. Dodatkowo rozkład jazdy trzeba sprawdzać na bieżąco, ponieważ może on ulegać pewnym zmianom. Należy pamiętać, że w razie czego jest taka możliwość, bowiem Novi Sad leży na międzynarodowej trasie połączeń innych krajów Europejskich z Serbią.

SAMOLOT: Dla osób, którym zależy na szybkim i komfortowym dotarciu na festiwal przewidziana jest możliwość skorzystania z samolotu. Między innymi firma LOT organizuje przeloty z Warszawy do Blegradu, skąd do Novego Sadu pozostaje tylko 100km. Można je przejechać autobusami, które dość często kursują na tej trasie. Warto skorzystać z promocji na stronie LOT (szalone środy, first minute), wtedy cena przelotu nie będzie zbyt wygórowana. Tanie przeloty oferuje również Wizzair. W tym przypadku trzeba jednak kombinować. Przelot z Polski do Budapesztu (bądź dojazd pociągiem, autobusem), następnie z Budapesztu do Belgradu.

  • FORMALNOŚCI WJAZDOWE: 

Żeby wjechać do Serbii nie potrzebujemy żadnych dokumentów poza dowodem osobistym. Podczas pobytu do 30 dni nie potrzebny jest paszport, ani załatwianie żadnych innych formalności. Do pozostałych krajów, przez które trzeba przejechać w drodze na festiwal – także wjechać można mając jedynie dowód osobisty. Co ciekawe na wjazd do Serbii od kilku lat nie jest już konieczne posiadanie Zielonej Karty (dla udających się samochodem), jednak warto zielona kartę zabrać z Polski, ponieważ przeważnie ubezpieczyciel wydaje ją za darmo. 

  • ZAKWATEROWANIE:

Zdecydowana większość uczestników festiwalu kwateruje się na zorganizowanym, płatnym i strzeżonym campingu. Możliwe jest także zakwaterowanie w prywatnych kwaterach, ośrodkach itd., jednak pobyt na campingu jest najlepszą formą na dobre spędzenie czasu i poczucie klimatu imprezy. Dlatego w naszym artykule skupimy się głównie na nim, a wszystkich tych, którzy z jakichś powodów nie chcą z niego skorzystać – odsyłamy na ogólnodostępne strony z noclegami do wynajęcia. Dodamy jednak jeszcze, że jedynym minusem campingu jest fakt panujących tam zazwyczaj niesamowitych upałów, przed którymi ciężko uciec, a co rozwiązuje zwykły pokój z klimatyzacją. Dodatkowo istotne jest, że parking dla kamperów znajduje się w pewnym  oddaleniu (ok. 150m) od campingu.

Camping - Exit Festival/ Fot. Event Portal
Camping – Exit Festival/ Fot. Event Portal

Lokalizacja „Exit Village” jest ruchoma, co oznacza, że zmienia się jej miejsce co kilka lat. Kiedyś camp mieścił się nieopodal plaży Stand, nad brzegiem Dunaju. W zeszłym roku na wniosek władz miasta, przeniesiono go nieopodal stadionu Vojvodiny, tak aby camp był bliżej centrum, a mieszkańcy campu integrowali się „tubylcami” i poznawali piękne miasto.  Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, ponieważ mamy bliżej do centrum, obok campu jest basen miejski, hipermarket, a i do plaży nie jest daleko. W razie jakichkolwiek kłopotów, czy wątpliwości, przez cały dzień korzystać można z pomocy przeszkolonych wolontariuszy, stewardów oraz lokalnej policji (przyjaźnie nastawionej do uczestników imprezy). Ze wszystkimi bez problemu można porozumieć się w języku angielskim. Z wykupieniem wstępu na camping nie powinno być problemu, mimo braku dystrybucji biletów w Polsce. Będzie je można zakupić już na miejscu płacąc w dinarach (waluta Serbii) bądź euro. Wioska festiwalowa otwarta jest dla rozbijających się już na parę dni przed rozpoczęciem festiwalu. O dziwo nie działa tutaj zasada „kto pierwszy ten lepszy”, bowiem zakwaterowanie odbywa się stopniowo – najpierw otwarta jest tylko część campingu i wraz z napływem kolejnych Exitowiczów – poszerza się jego teren, także o tereny bardziej zacienione, czy bliższe wodzie.

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal
  • ZAOPATRZENIE:

Na terenie campingu znajdują się sklepy (spożywcze, ale też np. z kosmetykami i przyborami toaletowymi, namiotami, leżakami itd.), bankomaty, automaty do wymiany waluty, punkty gastronomiczne (fast foody, ale też jedzenie zdrowe, normalne obiady, sałatki, soki, zimne napoje itd.), medyczne oraz sanitarne. W okolicach campingu jest mnóstwo restauracji oraz hipermarket.

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal
  • WARUNKI SANITARNE:

Dwa lata temu, gdy camp mieścił się przy plaży miejskiej zamiast standardowych ToiToiów, na Exicie zastosowano moduły kabinowe z sedesami, podłączone do kanalizacji. Wiąże się to z brakiem brzydkiego zapachu oraz wysokim stopniem higieny wewnątrz. Jednak po przeniesieniu campingu powróciły dobrze znane wszystkim niebieskie kabinki. Plusem jest to, ze są 2 razy dziennie opróżnianie oraz czyszczone.
Umywalki i prysznice są dostępne przez całą dobę. Warto dodać, że dostępna jest ciepła woda, która dodatkowo – jest zdatna do picia. Do pryszniców przeważnie na ma kolejek, a ich stan i czystość nie budzi żadnych zastrzeżeń.

  • KOMUNIKACJA Z CENTRUM MIASTA:

Camping z centrum miasta połączony jest nadrzeczną promenadą z wydzieloną ścieżką rowerową, trasą do biegania i ścieżką dla pieszych. Do dyspozycji Exitowiczów są wypożyczalnie jednośladów (po drodze z miasta na festiwal). Można także skorzystać z komunikacji miejskiej lub taksówki. Transport autobusowy zorganizowany jest dość poprawnie. W przypadku taksówki trzeba pamiętać, że być może przed rozpoczęciem festiwalu da się wynegocjować z taksówkarzem lepszą cenę, tak w trakcie – o wiele korzystniejsze jest jechanie „na licznik”.

  • POZOSTAŁE UDOGODNIENIA:

W poprzednich latach camping ma bezpośredni dostęp do plaży, z czystym, strzeżonym kąpieliskiem dostępnym w cenie campingu. W ubiegłym roku do plaży trzeba było zrobić 5-10min pieszą wycieczkę lub skorzystać z miejskiego basenu w sąsiedztwie campingu. Znajduje się na nim wszystko, co potrzebne – od barów z zimnymi napojami i alkoholem, po dość niezłe jedzenie. Uczestnicy mają także dostęp do internetu, miejsce do ładowania telefonu, czy innej elektroniki. Można także skorzystać z depozytu (wprawdzie te udogodnienia są płatne, ale są to groszowe sprawy).

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal

Na terenie campingu znajdują się sceny oferujące różne gatunki muzyczne, boisko do gry w siatkówkę, ścianka wspinaczkowa, a nawet miejscy do gry na konsolach Playstation. Odbywają się różnego rodzaju warsztaty i lekcje.

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal
  • FESTIWAL:

O wspaniałości tego festiwalu rozpisywaliśmy się w poprzednich wpisach, dlatego teraz skupimy się bardziej na kwestii „formalnej”.

Na teren festiwalu wchodzimy okazując odpowiednie opaski, które są skanowane i oznacza to nic innego, jak to, że kto wyjdzie z terenu imprezy – ten w ciągu danego dnia nie będzie mógł na nią już wrócić. Nie jest to jednak wielkim problemem, bowiem ogrom scen muzycznych i imprez oferowanych przez organizatorów jest w stanie skutecznie zająć cały dzień. A dla dyspozycji osób chwilowo zmęczonych zabawą przewidziane są punkty gastronomiczne i sanitarne, strefy z kanapami, gdzie można wypocząć, czy nawet się zdrzemnąć, ewentualnie pograć na konsolach.

Od zeszłego roku walutę festiwalową (tokeny) zastąpiły karty zbliżeniowe co znacznie ułatwia i przyspiesza zakupy na festiwalu. Karty zbliżeniowe można nabyć na campie, punkty znajdują się w centrum miasta oraz w wielu miejscach na festiwalu. Kaucja za karte to ok 3zł, na karte możemy sobie nabić pieniądze wielokrotnie i w dowolnej ilości. Jeśli na festiwalu nie uda nam się wszystkiego wydać, możemy otrzymać kwotę która nam zastała w tych samych punktach w których pieniądze nabijaliśmy. Dostępne są też punkty dające możliwość płatności gotówką i bankomaty.

Exit Festival/ Fot. Event Portal
Exit Festival/ Fot. Event Portal

Mimo iż teren imprezy jest dość rozległy, nie ma problemów z orientacją, bowiem wszystko jest dobrze oznaczone, a do pomocy mamy liczne hostessy rozdające mapki. Dodatkowo warto czasem po prostu się zgubić i zapętlić w liczne zakamarki twierdzy – można wtedy trafić na dobrze ukrytą kameralną imprezę. Cały teren i liczne sceny serwujące różne gatunki muzyczne, jak i różne wrażenia – są dobrze i ciekawie oświetlone, co daje im dodatkowy urok.

  • KOSZTY:

Ceny przejazdu uzależnione są od rodzaju transportu, jaki wybierzemy. Ceny paliwa, jak i winiet się zmieniają, także warto sprawdzać je na bieżąco w internecie.
Ceny biletów na festiwal, jak i opłaty za camping podane są na oficjalnej stronie festiwalu: https://www.exitfest.org/en
Natomiast ceny w Serbii, jak i na terenie festiwalu są zbliżone do polskich. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na terenie festiwalu nie jest tak drogo, jakby się mogło wydawać. Ceny są naprawdę przystępne i pozwalają na dobrą zabawę bez wiecznego zaglądania do portfela.

Exit jest imprezą dobrze zorganizowaną, oferującą liczne atrakcje, nie tylko muzyczne. Każda z nich stoi na bardzo wysokim poziomie i na każdym kroku możemy podziwiać profesjonalizm, jak i przyjazne nastawienie organizatorów i służb porządkowych. Exitowicze to wielokulturowa grupa, która w ciągu tych kilku dni wspólnie się bawi, imprezuje i integruje, bez żadnych uprzedzeń, czy nieprzyjemności. Ten festiwal naprawdę warto przeżyć!

Bilety na festiwal możemy nabyć poprzez portale dystrybucyjne bilety podane na stronie www.exitfest.org bądź poprzez polskiego pośrednika www.wylotki.pl Ceny biletów różnią się w zależności od kraju z jakiego pochodzimy. Dlatego polecamy kupowanie biletów dla Polaków chyba, ze kogo stać to może sobie zamówić bilet i zapłacić w funtach jak Anglik.