Inne

Trwa rozbiórka FAZOSu

W Tarnowskich Górach przy ulicy Zagórskiej (DK 11) trwa rozbiórka dawnego biurowca zlikwidowanej Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ściennych FAZOS. Tym samym znika kolejny symbol przypominający czasy świetności przemysłu górniczego w mieście.

W połowie lutego rozpoczęła się rozbiórka niewykorzystywanego biurowca przy ulicy Zagórskiej w Tarnowskich Górach. Niegdyś siedziba firmy FAZOS, obecnie budynek w złym stanie technicznym, który według nowego właściciela (firma Chemet) – zagrażał bezpieczeństwu i generował duże koszty utrzymania.

Chemet od września 2014 roku jest właścicielem byłego biurowca Fazosu. Prace rozbiórkowe, które ciągle trwają, zakończą się prawdopodobnie jeszcze w marcu. Według naszych informacji firma Chemet nie planuje budowy nowego budynku w tym miejscu.

Chemet w mediach społecznościowych poprosił mieszkańców o podzielenie się zdjęciami budynku FAZOSu. W ten sposób będą chcieli upamiętnić budynek o znaczeniu symbolicznym dla wielu mieszkańców Tarnowskich Gór. Budynek FAZOSu to nie tylko wspomnienie czasów świetności przemysłu w Tarnowskich Górach, ale także wspomnienie o strajkach robotniczych. To właśnie w fabryce zmechanizowanych obudów ścianowych 21 sierpnia 1980 roku wybuchł pierwszy strajk na Górnym Śląsku. W ten sposób śląscy robotnicy jednoczyli się w postulatach strajkujących na Wybrzeżu.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć (oczami drona) przedstawiającą proces wyburzania budynku.

Fot. Walentyna Respondek