Inne Muzyka

Jabłonki Swawole – 01.07

Już 1 Lipca w Mysłowicach zagości wyjątkowy Festiwal polskich rytmów, smaków i zapachów – Jabłonki Swawole.

Festiwal oficjalnie startuje się o godzinie 12:00 w Parku Słupna. Rozpocznie się od akcji uroczystego sadzenia nowych jabłonek o godzinie 14:00 i wymyślania dla nich imion, by jeszcze za 100 lat przypominały mieszkańcom, jak potrafią bawić się Mysłowice!

Tego dnia w Mysłowieckich ostępach rozszumią się Jabłonie, a widzowie dadzą się ponieść magii tańca i swawoli, celebrując wszystko to, co w Polsce najlepsze – piękną naturę, pyszne jedzenie i skłonność do nieskrępowanej zabawy. Będziemy jabłonkować, paradować i koncertować, a nawet latać balonem przy akompaniamencie najlepszych polskich wykonawców!

Podczas Festiwalu odbędą się inne niezwykłe wrażenia. Na gości czekają stoiska gastronomiczne, warsztaty rękodzieła, moc atrakcji dla dzieci i DJ-ska muzyka. Na rynku miasta odbędą się happeningi, a także parady bębniarzy.

W strefie koncertowej zagrają NITA, Luna oraz IGO.

Jesteście gotowi na Swawole?

Wstęp na Festiwal jest oczywiście bezpłatny. Więcej o Jabłonkach oraz programie imprezy dowiecie się na: https://jablonki.com/

Partnerem Festiwalu Jabłonki Swawole jest miasto Mysłowice oraz Vortumnus.

Festiwal Jabłonki Swawole.

Jabłonki – tak w Polsce umownie nazywamy czas od początku maja, gdy zakwitają sady, aż do września, gdy drzewa uginają się pod ciężarem soczystych jabłek, doglądanych przez polskich, troskliwych sadowników. Podczas Jabłonek, przy muzyce i jedzeniu, celebrujemy to, co w Polsce najlepsze: naturę, piękno, polską kulturę i polskie smaki. Wszak faktem jest, że w każdym napoju jabłkowym na świecie jest przynajmniej kropla soku wyciśniętego z jabłka zerwanego w polskim sadzie….

Będący punktem kulminacyjnym Jabłonek Food & Music Apple Festival, znany również jako Festiwal Jabłonki Swawole, to cykliczne wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne organizowane od 2021 roku.

W 2021 roku Festiwal odbył się w Warszawie nad brzegiem Wisły. Na jego głównej scenie gościła m.in. Bitamina i Afromental, a dodatkowo ich występ uświetniły: performance „Legenda o Trzech Jabłonkach”, widowisko pirotechniczne oraz moc innych atrakcji, hulanek i swawoli, także kulinarnych.

Warto też wspomnieć o promujących Festiwal teledyskach nagranych przez The Dumplings i Bitaminę. Były to nowe aranżacje znanych polskich utworów „Kocham Cię, Kochanie moje” Manaam oraz absolutny klasyk „Niech no tylko zakwitną jabłonie”.

Z biegiem czasu Jabłonki i związany z nimi Festiwal nabrały charakteru bardziej kulturalnego, a nawet kulturowego. Dziś Jabłonki jest to festiwal polskiego stylu życia, polskiej gościnności, polskich smaków, zapachów, rytmów, celebracji polskiej natury i nieskrępowanych swawoli.

W 2022 roku Festiwal odbył się w Toruniu, Giżycku oraz Sandomierzu. Najważniejszymi punktami imprez w plenerze były koncerty znanych gwiazd. Vito Bambino i Meek, Oh Why? to tylko niektóre z nich.

W roku 2023 Festiwal odbywa się pod hasłem upiększania Polski i sadzenia Jabłonek.

Organizatorzy Festiwalu, oprócz Mysłowic, planują odwiedzić również Ustkę, Racibórz oraz znów Toruń! Tym razem towarzyszyć będzie nam cover przeboju „Tylko mnie poproś do tańca” w wykonaniu Sary James i Igora Herbuta.