Sport

UAM wygrywa Final Four Futsalu Kobiet

Po raz pierwszy w historii Ekstraligi kobiecego futsalu rozegrany został turniej Final Four. W sobotę i niedzielę na hali uniwersytetu w Poznaniu zmierzyły się ze sobą cztery najlepsze kluby halowej piłki nożnej: AZS UAM Poznań, AZS UJ Kraków, LKS Strzelec Głogówek oraz ISD AJD Gol Częstochowa. Tytułu mistrzowskiego bronił zespół z Krakowa.

Pierwszego dnia turnieju rozegrano mecze półfinałowe. AZS UAM Poznań pokonał Rolnika Głogówek 5:1, natomiast AZS UJ Kraków wygrał z Golem Częstochową 7:3. Drugi dzień poświęcony był bezpośredniej walce o medale.

Pierwszy mecz rozegrały drużyny z Głogówka i Częstochowy, a stawką był brązowy medal, czyli trzecie miejsce w Ekstralidze Futsalu Kobiet.
Zespół z Częstochowy spotkanie rozpoczął z impetem – w czwartej minucie Karolina Kubiak zdobyła pierwszego gola dla swojego zespołu. Ta sama zawodniczka skierowała piłkę do braki również w 16 minucie spotkania. Zawodniczki Rolnika nie poddały się jednak bez walki. Wyprowadzały liczne akcje, które były jednak przerywane albo przez grę obronną częstochowianek, albo przez niedokładne rozegranie akcji i niecelne podania.
Częstochowianki nie spuściły z tonu i również drugą połowę rozpoczęły od zdobycia bramki. Karolina Kubiak w 8 minucie drugiej połowy pokonała bramkarkę rolnika, tym samym zdobywając hattricka w tym meczu. Chwilę później Rolnik był blisko strzelenia pierwszego gola, jednak piłka wylądowała nie w bramce, a na słupku.
Mimo trzybramkowego prowadzenia zespołu z Częstochowy, nie można powiedzieć, że mecz był jednostronny. Zarówno jedna, jak i druga drużyna były na zbliżonym poziomie. W 14 minucie spotkania Daria Kasperska zdobyła dla swojej drużyny pierwszą bramkę. W ostatnich minutach meczu Rolniczki za wszelką cenę próbowały odmienić jeszcze losy tego spotkania, jednak brakowało im szczęścia i precyzji. W ciągu jednej minuty strzeliły najpierw w słupek, potem obok bramki, a ostatecznie w dobrze ustawioną bramkarkę Częstochowy. Tym samym musiały zadowolić się czwartym miejscem w Ekstralidze, a Gol Częstochowa zgarnął brązowy medal.
Dla Gola był to dziewiąty sezon w fustsalu kobiet i zarazem – dziewiąty medal wywalczony w tych rozgrywkach.

LKS Strzelec Rolnik Głogówek 1:3 ISD AJD Gol Częstochowa
Bramki: (4′; 16′; 28′ – Karolina Kubiak; 34′ Daria Kasperska)

Złotego medalu bronił zespół AZS UJ Kraków, który od 3 lat niezmiennie zdobywał mistrzostwo Ekstraligii Futsalu. Ich przeciwnikiem był gospodarz turnieju – zespół AZS UAM Poznań, który w zeszłym tygodniu zdobył Akademickie Mistrzostwo Polski. Mecz już od początku zapowiadał się na ciekawe i wyrównane widowisko i tak też było.
Zarówno jeden, jak i drugi zespół od początku spotkania grał swoją piłkę. Dało się zauważyć jednak przewagę zespołu z Krakowa, który częściej wyprowadzał akcje zakończone strzałem na bramkę. Za każdym razem brakowało jednak szczęścia i precyzji.
Zespół UAM nie pozostawał dłużny i pod koniec pierwszej połowy z kontrataku wyprowadził dwie groźne akcje. Pierwszą z nich udaremniła bramkarka krakowianek, a druga zakończyła się strzałem obok bramki. Zespoły schodziły z boiska na pierwszą połowę przy bezbramkowym remisie.

Druga połowa pokazała ile prawdy jest w stwierdzeniu, że „niewykorzystane sytuacje się mszczą”. Dobrze zapamiętają sobie te przysłowie zawodniczki UJ, które już w 5 minucie drugiej połowy straciły bramkę po strzale Alicji Zając. Jednak szybko się zrehabilitowały i po strzale Anny Zapały (8′) doprowadziły do wyrównania.
Zespół z Krakowa wielokrotnie wyprowadzał ciekawe ataki, których nie kończył jednak bramką. Kolejny raz w ich grze brakowało dobrego wykończenia akcji. Dobrze spisywała się też bramkarka z Poznania, która swoimi interwencjami przyczyniła się do ostatecznego wyniku. Bowiem to po jej dobrej interwencji i szybkim wznowieniu gry zespołowi UAM kolejny kontratak udało zamienić się w bramkę. W 17 minucie drugiej połowy po golu Moniki Marczak UAM wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca mimo wielu prób UJ, a nawet wprowadzeniu tzw. „bramkarki lotnej”. W ten oto sposób zespół z Poznania do swoich tegorocznych sukcesów halowych może dopisać również pierwsze miejsce w Ekstralidze Fustalu Kobiet.

AZS UAM Poznań 2:1 AZS UJ Kraków
Bramki: (5′ Alicja Zając; 37′ Monika Marczak; 28′ Anna Zapała)