Muzyka

One Love Sound Fest – Nneka, Alpha Blondy i wiele innych gwiazd!

Plejada gwiazd wystąpi podasz One Love Sound Fest – największym halowym festiwalu reggae w Europie. Jak pisaliśmy wcześniej – impreza odbędzie się 22. listopada we wrocławskiej Hali Stulecia. A teraz przybliżymy Wam artystów, których będzie można posłuchać na żywo.

bg-fb2

Zaproszeni artyści to gwiazdy światowego i krajowego formatu. Zapewnią oni publiczności zebranej w Hali Stulecia niezapomnianą zabawę przy muzyce kojącej serce i wysyłającej w przestrzeń pozytywne wibracje. Będą to:

 • Alpha Blondy & The Solar System (WKS)
 • Nneka [NIG]
 • Patrice [GER]
 • Mellow Mood [IT]
 • Adrian Sherwood [UK]
 • Gappy Ranks [UK]
 • Dubmatix [CAN]
 • Dreadsquad feat. Blackout Ja & Kasia Mal
 • Riddim Colony [HUN]
 • Mesajah [PL]
 • Bob One & Bas Tajpan [PL]
 • Junior Stress & Sun El Band [PL]
 • Naaman [PL]
 • Singledread [PL]

alpha-bondy-big

Urodzony w 1953 roku Sedou Kone (tak brzmi prawdziwe nazwisko Blondiego) od wczesnych lat fascynuje się muzyką Boba Marleya. Od bardzo wczesnych lat uważa się za rastamana, za dowód czego można uznać zestaw sześciu utworów reggae, które artysta nagrywa będąc jeszcze dzieckiem. Przydomek „blondy” (mający w zamierzeniu brzmieć jak „bandit”) nadaje mu wychowująca go przez lata babka, według której wnuk od początku wykazuje dużą dozę nieposłuszeństwa. Zajmującą pozycję numer jeden w greckim alfabecie „alfę” Kone wykorzystuje do stworzenia własnego alter ego – w ten sposób rodzi się „bandyta numer jeden” zachodnioafrykańskiej sceny muzycznej!
Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Alpha Blondy zyskuje znaczącą popularność w krajach Afryki Zachodniej, co doprowadza do oficjalnej premiery singla „Brigidier Sabari”, a następnie, w 1983 roku – debiutanckiego albumu „Jah Glory”.
Obecnie Blondy ma na swoim koncie 20 albumów i nadal niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu światowej sceny reggae. Jego krążek – „Jah Victory” – jest swego rodzaju podsumowaniem 25 letniej aktywności scenicznej artysty. Album powstał we współpracy z Tyrone’m Downie’m oraz sławetną sekcją rytmiczną Sly & Robbie. Nowoczesność miesza się tu z tradycją – instrumentom takim jak darbuka, towarzyszą liryki francuskich raperów, których niestrudzony „Bandyta Numer 1” zaprosił do sesji nagraniowej do płyty z 2007 roku.
W 2013 roku Artysta wydał swój kolejny album Mystic Poweri i m.in. z promocją tego krążka przyjedzie do Wrocławia na One Love Sound Fest 2014!

nneka-big

 

Nneka – gdyby nie była muzykiem, mogłaby stać się doskonałym dziennikarzem śledczym. Lub mogłaby być filozofem. Tak naprawdę w jej sztuce widać elementy z obu tych dziedzin. W …swoim trzecim albumie „Soul is Heavy” Nneka ciągle zadaje pytania. Zadaje pytania przyjaciołom, Nigeryjczykom, politykom, Bogu, wszechświatowi i co najważniejsze – samej sobie.
Nneka Egbuna urodziła się i wzrastała w Warri, w nigeryjskim regionie Delty, obserwując jak miasto i jego obywatele zmagają się z wpływem nowo odkrytego bogactwa. Trzy dekady później przerwy w dostawie elektryczności są wciąż częścią codziennego życia w Nigerii, bogatym w ropę narodzie dotykanym brakami benzyny, miejscu, gdzie podziały plemienne i dysproporcje w bogactwie i sile politycznej umacniają dalej podziały klasowe. „Wszystko to ma wielki wpływ na to, dlaczego jestem jaka jestem, pomimo tego, że obecnie mogę – co jest wspaniałe – podróżować i oglądać świat z innego punktu widzenia.”
Piosenki Nneki być może opierają się na osobistych doświadczeniach I lokalnych sentymentach, ale globalnie odwołanie przesyca jej muzykę I jej przesłania. Przekracza granice, zaróno geograficzne jak I estetyczne. Niezależnie od języka ojczystego słuchaczy, w śpiewie Nneki jest bezpośredniość – podkreślana (“Don’t Even Think” – “Nawet nie myśl”) lub przejmująca (“Stay” – “Zostań”, “Do You Love Me Now” – “Czy kochasz mnie teraz”) – którą wszyscy mogą docenić. Nneka jest niepodzielna ze światem, który zamieszkuje a jej sztuka odzwierciedla to na każdym poziomie. “Jestem tak jak słyszysz” – podkreśla zwięźle. “Nie byłabym w stanie oddzielić mojej muzyki ode mnie”.

 

Źródło: One Love Soudn Fest/www.onelove.pl