Inne

„Podróżować to żyć” – podsumowanie festiwalu „Okno na Świat”

Festiwal podróżniczy „Okno na Świat” odbył się w Bytomiu w dniach 2-4 kwietnia. Była to już druga edycja tej imprezy. W Bytomskim Centrum Kultury przez trzy dni oglądać można było wspaniałe prelekcje, które przenosiły publiczność w różne części świata, pokazywały inną kulturę i krajobrazy, a przede wszystkim – zachęcały do zrobienia pierwszego kroku, aby wyruszyć z bezpiecznej przystani, którą jest dom rodzinny i przeżyć niejedną przygodę.

Pierwszego dnia mogliśmy wraz z Małgorzatą Łozicką w świat zupełnie innej kultury, czyli do Izraela i Palestyny. Oprócz niej o Ghanie opowiadała Katarzyna Piechowicz. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Mieczysława Bieńka „Hajera”, który porwał publiczność swoją szczerą opowieścią o podróży do Dalajlamy. Film „W drodze” przedstawiał chwile zwątpienia, przeplatane radością, ale przede wszystkim prelegent udowodnił, że warto wyruszyć w świat.

Drugi dzień rozpoczął się prezentacją o Uzbekistanie i Kirgistanie, którą przedstawili: Łukasz Waga oraz Agnieszka Tenerowicz -Waga. Publiczność podążała razem z nimi Jedwabnym Szlakiem poznając tajemnicze zakątki. Kolejnym gościem był Krzysztof Mrozowski, który opowiadał o kanionie Rio Colca.  Fascynująca opowieść o udanej próbie zdobycia najgłębszego kanionu na Ziemi była dowodem, iż upór i pasja to gwarancja sukcesu. Natomiast Ania i Marcin Nowakowie „Wędrowne Motyle” z „GdzieWyjechać.pl” przeprowadzili warsztaty na temat taniego podróżowania. Przedstawili triki, które pozwolą by koszty podróży były niższe. Na sam koniec dzięki opowieści Grzegorza Gawlika o Azji i Australii pokazała, że samotne podróże nie są takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Rozbawił publiczność i udowodnił, że w podróży najważniejsze jest dobre nastawienie, myślenie i poczucie humoru, a nie czyjeś towarzystwo.

Ostatni dzień rozpoczął się od prezentacji Elżbiety Białosowskiej „Lady in Red” i Pawła Brodziaka, którzy opowiedzieli jak przejechali autostopem przez Europę. Dotarli do Maroka i na Saharę poznając kulturę i tradycję tamtejszego regionu.

Niezwykłą historię opowiedzieli przedstawiciele Niniwa Team, którzy zorganizowali 2,5-miesięczną wyprawę rowerową „Polska-Syberia 2013”. Celem 24-osobowej ekipy było dotarcie do wsi Wierszyna na Syberii. Pokonali prawie 8500 km na rowerach, jadąc 172 km dziennie, a nawet pewnego dnia aż 316 km. Można rzec, że to szaleństwo, ale była to przemyślana i opracowana szczegółowo wyprawa, która wymagała przygotowania fizycznego i psychicznego każdego uczestnika. Wspierali się nawzajem i udowodnili, że można przekraczać swoje fizyczne i psychiczne granice, które tak naprawdę są tylko w ludzkim umyśle.

Ostatnią prezentacją była autostopowa podróż przez Azję, której podjęła się Oktawia Kromer i pokazała, że taki rodzaj podróżowania to świetny sposób na zwiedzanie oraz poznanie ciekawych ludzi.

Każda z tych prezentacji ciekawiła od początku do końca i sprawiała, że wychodząc z sali każdy miał ochotę spakować plecak i ruszyć w świat. Przeżywać i poznawać … A  potem czekać do następnej edycji „Okna na Świat”, by pokazać się jako prelegent. I tego wszystkim życzymy!  Bowiem, cytując Marka Twaina: „Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj”.

A my jedno wiemy na pewno – Nie będziemy żałować, że zasiedliśmy na widowni tego festiwalu. Było warto!

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.